Bez kategorii

Historia Stowarzyszenia

Miasto nasze najczęściej kojarzone jest z Radziwiłłami i J.I. Kraszewskim, pisarzem, który gród nad Krzną z nostalgią wspominał: „Ach w tej Białej przebyłem ja najlepsze z moich lat dziecięcych, w niej się moja dusza otworzyła na świat, tu poczułem pierwszą chętkę do pisania i raz pierwszy wziąłem pióro w rękę. Widzicie teraz, dlaczego kocham tak Białą i szanuję jej wspomnienie”. Prawie sto lat później pisarz został patronem odrodzonej w 1916 r.

Pierwsi absolwenci z miłości do „Kraju lat dziecinnych”, na I Zjeździe Koleżeńskim Wychowanków i Absolwentów Szkół Bialskich w dniu 21 września 1922 roku założyli Stowarzyszenie Koło Bialczan. Początkowo jego siedzibą była Warszawa, gdyż tam mieszkało grono ludzi połączonych trwałą więzią z Białą Podlaską (miastem, w którym się urodzili i kształcili). Należeli do nich: Stefan Pliszczyński, Antoni Pawłowski, Ignacy Piotrowski i wielu, wielu innych. W mieszkaniu prof. Anieli Walewskiej i jej brata Polikarpa w Warszawie odbywały się pierwsze zebrania naszego stowarzyszenia. Działalność Koła Bialczan opierała się w tym okresie na utrzymywaniu kontaktów z rodzinnym miastem, ze szkołą i młodzieżą. Współuczestniczono w organizowaniu imprez kulturalnych, udzielaniu pomocy młodzieży szkolnej i akademickiej.

Koleżanki i Koledzy z naszego Koła bohatersko walczyli na różnych frontach II wojny światowej. Lata hitlerowskiej okupacji to czas, kiedy stowarzyszenie prawnie nie istniało, ale bialczanie walczyli z bronią w ręku lub w konspiracji, a także prowadzili tajne nauczanie. Chociaż nie działali jako członkowie regionalnego stowarzyszenia to okres ten należy zaliczyć do historii Koła Bialczan. Po wojnie sędzia Józef Betley i adwokat Józef Huczko próbowali wznowić działalność naszego Koła, ale wobec sprzeciwu „ludowej władzy” udało się to dopiero w 1959 r.

Utrzymywanie więzi koleżeńskich z młodzieżą bialskich szkół, wzajemna pomoc i współpraca, organizowanie życia towarzyskiego i kulturalnego, promocja miasta i regionu – to główne idee zapisane w statucie stowarzyszenia. Przez pokolenia Koło Bialczan podtrzymywało więzi z wychowankami szkół bialskich przebywających za granicami swego rodzinnego miasta czy kraju. Dzięki zaangażowaniu licznej grupy Koleżanek i Kolegów Koło nasze ma wiele osiągnięć. Wybitnym działaczom, którzy promują nasz rodzinny gród, nadajemy godność Honorowego Członka Koła Bialczan. Już 100 lat Koło prowadzi ożywioną działalność w różnych warunkach ustrojowych i społecznych.

Za 100 lat wspaniałej, społecznej pracy na rzecz naszego miasta i regionu reprezentantom wszystkich pokoleń Koła Bialczan, Tym żyjącym i Tym, których już z nami nie ma, składamy wielkie podziękowania. To Wasza praca Koleżanki i Koledzy tworzy piękną kartę tradycji i przyszłość naszego Stowarzyszenia.

Zarząd Koła Bialczan